Az arcsérülés ellátása sürgős rekonstrukciót igényel az arc mimikai izmainak és a n. facialis ágainak megőrzése érdekében.
SEBTISZTÍTÁS
▪Csak akkor számíthatunk szövődmény mentes sebgyógyulásra, ha a sebtisztítással megteremtjük a tiszta környezetben végezhető műtét körülményeit. A műtéti beavatkozás előtti sebtisztítás is steril környezetet igényel.
▪Az akut sebellátás első fázisa a műtét előtti sebtisztítás, amely a durva szennyeződés, mélyen beágyazódott szilárd testek eltávolítását és a folyékony szennyező anyag, festék, olaj stb. eltávolítást foglalja magába.
▪A testfelszín sebeinek megtisztítása, az életképtelen szövetek eltávolítása és a leszakadt a végtagok, végtagrészek megtisztítása egyszere történik.
▪A mechanikus sebtisztítás, a seb alapos kimosása, aprólékos áttekintése, az életképtelen szövetek maradéktalan eltávolítása, a beivódott, leszakadt, nyúzott idegen anyaggal szennyezett terület kimetszéséből és pontos vérzéscsillapításból áll.
▪A tisztításhoz tartozik az üregek, szövetrétegek feltárása, kitakarítása, a csont felszínek és csontdarabok életképességének megállapítása azok megtartása vagy eltávolítása.
▪A sebtisztításhoz erős megvilágítás (fejlámpa) és lupe használatára van szükség, finom vízsugár elősegíti a seb megtisztítását.
▪A sebfelszín antibiotikum tartalmú oldattal történő mosása, locsolása helyett az antibiotikum parenterális adása javasolt.
▪Betadin higított oldatával (20-30 %) a megtisztított sebfelszín lemosható. (A Betadin barna színe megváltoztatja a a szövetek természetes színét.)
▪A csontfelszín, periosteum, galea felszínének megtartása vagy eltávolítása, a corticalaisba impaktálódott szennyeződés abrázióval történő eltávolítása.
▪Megfelelő sebtisztítás nélkül nem számíthatunk szövődmény mentes gyógyulásra.
▪A sebfelszín lemosása az apró szennyeződések eltávolítása vízsugárral jelentősen csökkenti a szövettörmelék és idegen anyag jelenlétét a sebfelszínen.
▪Csak teljesen tiszta sebfelszín elérése után következhet a sérült szövetek ellátása a csont sérülés és lágyrészsérülés vagy hiány plasztikai és baleseti sebészeti ellátása.
▪A lebeny erei a. radialis, v. cephalica befogadó erek az a. v. facialis vég a véghez anasztomozissal kapcsolódnak
KÖZÚTI BALESET 15 x 12cm bőr és subcutis hiány IIIB KONTAMINÁLT – KOLONIZÁLT SEBSSI KOCKÁZATA 20%
A kiterjedt bőrhiány pótlására van szükség. Honnan vegyünk megfelelő mennyiségű és minőségű szövetet? Milyen módszerre van szükség?
A) Részvastagságú bőr szabad átültetés: átmenti eredményt biztosít, a bőr megtapadáskor zsugorodik, subcutis hiányában alapjához hegesen letapad, az esztétikai eredmény szerény. A módszer nem biztosít végleges eredményt. További végleges rekonstrukció szükséges.
B) Az irha pótlása Integrával és bőr szabadátültetéssel. A szeptikus szövődmény kockázata jelentős, gyulladás esetén az Integrát el kell távolítani más megoldást kell választani.
C) Mechanikus sebtisztítás, negatív nyomás kezelés (VAC) halasztott lágyrészpótlás.
D) A. radialis szabadlebeny teljes értékű bőrpótlást biztosít, szövődmény esetén az a. radialis sérülése nélkül a lebeny felemehető és a gyulladás kezelhető a lebeny eltávolítása nélkül.
E) A meatus acusticus externus a lebeny átlukasztásával és lokális lebenyképzéssel kialakítható.
A lebeny erei a. radialis, v. cephalica befogadó erek az a. v. facialis vég a véghez anasztomozissal kapcsolódnak
Sebtisztítás, teljes értékű bőrpótlás az arcon a. radialis szabadlebennyel
A lebeny erei a. radialis, v. cephalica befogadó erek az a. v. facialis vég a véghez anasztomozissal kapcsolódnak.
Sebtisztítás, takarékos sebkimetszés, a. radialis szabadlebeny vég a véghez éranasztomozis (a.,v., radialis és az a., v. facialis)
A. RADIALIS SZABADLEBENY MEATUS ACUSTICUS EXTERNUS KÉPZÉS LOKÁLIS LEBENYEKKEL.
Minta az ép fülről. A bordaporcból kialakított külső fül váz.
A szövettágító expander.
A rehabilitáció további lépései:
▪A scapha és fülcimpa kialakítása
▪A n. Facialis sérülés rekonstrukciója
Kontakt arcégés
Rekonstrukció a. radaialis szabadlebennyel
Az a. radialis, v. cephalica vég a véghez anasztomozissal kapcsolódik az a. v. facialishoz
Plasztikai sebészeti szempontok az arcsérülések akut ellátásában
▪Éles, tiszta eszközzel történt sebzés esetén nem szükséges bőrszél kimetszést végezni. Az arcsérülések ellátásakor takarékos kimetszésre van szükség.
▪A tompa, nem tiszta vágó eszközzel történt sérülés esetén a sebszélek kimetszése, 1-2mm szélességben, roncsolt bőrszél esetén a kimetszés 3-5mm Roncsolt bőrszél beivódása esetén az ép szövetig kell folytatni a kimetszést.
▪Az életképes és életképtelen szövetrészek határa nem minden esetben ítélhető meg pontosan. A 12-24 óránként megismételt sebtisztítás nagy biztonsággal megmutatja az életképes és életképtelen szövetek határát, lehetővé teszi a sebzés teljes megtisztítását.
• Az éles eszközökkel végzett sebszél kimetszést és makroszkópos debridementet kiegészíti a sebfelszín, sebüreg kimosása steril fiziológiás sóval vagy Ringer oldattal. ( A sebfelszín megtisztítására csak olyan folyadékot használhatunk amelyet a szembe is becseppentének.)
• Az arcon az életképes szövetek megtartása a rekonstrukció lehetősége miatt különös figyelmet érdemel.
Tanulság
▪Nyílt arcsérülés ellátásakor primer definitív sebellátással érhető el a legjobb funkcionális és esztétikai eredmény
▪A sebfertőzés megelőzése aprólékos, sebtisztítást és takarékos sebkimetszést igényel.
▪Az arc bőrpótlásakor az átültetett bőr színe, textúrája, a bőr alatti kötőszövet vastagsága megközelítően legyen azonos az arc bőrével.
▪Szabadlebennyel történő pótlás esetén fontos a befogadó erek felkeresése és ellenőrzése Doppler áramlásmérővel. Az éranasztomozis sikere függ a lebeny érnyelének megfelelő hosszúságától, az erek megcsavarodásának és az összenyomatásának elkerülésétől.
▪Az arcsérülés ellátásakor választott módszer az életminőséget meghatározó döntés!